Seminaria

🎓 Seminarium “Zmiany fonetyczne współczesnej polszczyzny” [Wykład popularnonaukowy] wygłosi dr hab. Paweł Nowakowski
📅 Data: 
17 czerwca 2025 (wtorek),  
🕔 godz.
17.00
🌐 Link: [MS Teams]

🖝 Streszczenie: Żywy język etniczny nieustannie się zmienia. Zmiany mogą być wynikiem wpływu różnorodnych czynników. Niektóre stają się tendencjami lub utrwalają się, powodując konsekwencje w strukturze i funkcjach. Dokonują się na poziomie leksykalnym, morfologicznym, składniowym, stylistycznym i także na poziomie fonetyczno-fonologicznym. Wykład będzie dotyczył wyrazistych procesów fonetycznych: akcentu wyrazowego oraz samogłosek nosowych w oficjalnej odmianie dzisiejszego języka polskiego.

📝 Notka biograficzna: dr hab. Paweł Nowakowski jest językoznawcą, wykładowcą na Wydziale Etnolingwistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownikiem Zakładu Fonetyki. Zajmuje się problemami językoznawstwa teoretycznego i porównawczego, biolingwistyki oraz fonetyki opisowej języka polskiego.

🎓 Seminarium: “Od Zera do Transformera – wprowadzenie do przetwarzania języka naturalnego.” [Wykład popularnonaukowy] 
Prelegent:
dr inż. Leszek Gajecki

📅 Data , godz. 15 kwietnia 2025, 
🕔 godz. 17:00
🎥 Nagranie: [Link ]

🖝 Streszczenie: Znany jest prawie każdemu Chat GPT. Jednak istnieją zróżnicowane i dużo prostsze metody przetwarzania języka naturalnego. W tym wykładzie zostaną przedstawione podstawowe metody przetwarzania języka naturalnego poprzez zastosowanie sieci neuronowych w tym też transformera. Wykład przeznaczony dla osób, które chcą postawić pierwsze kroki w tym zagadnieniu.

📝 Notka biograficzna: dr inż. Leszek Gajecki jest wykładowcą Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z Siedzibą w Rzeszowie. Brał udział w projektach badawczych z zakresu przetwarzaniem języka naturalnego, rozpoznawania mowy, a także technik sieci neuronowych i uczenia maszynowego.
https://wsiz.edu.pl/kadra-akademicka/lgajecki/