Zarząd

dr Karolina Jankowska

dr Karolina Jankowska

Przewodnicząca

Czytaj więcej

 

dr Daria Hemmerling

dr Daria Hemmerling

Wiceprzewodnicząca

Czytaj więcej

 

dr hab. Paweł Nowakowski

dr hab. Paweł Nowakowski

Wiceprzewodniczący

Czytaj więcej

 

dr inż. Leszek Gajecki

dr inż. Leszek Gajecki

Skarbnik

Czytaj więcej

 

mgr Piotr Maleszewski

mgr Piotr Maleszewski

Sekretarz

Czytaj więcej

 

dr inż. Stefan Brachmański

dr inż. Stefan Brachmański

Członek zarządu

Czytaj więcej

 

Członkowie Honorowi

Statut
Polskiego Towarzystwa Fonetycznego

 
dr Karolina Jankowska – Przewodnicząca

ukończyła studia pierwszego stopnia na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku filologia, językoznawstwo i informatyka w 2015 r. oraz lingwistyka komputerowa w 2016 r. Tytuł magistra uzyskała w 2017 r. kończąc studia stacjonarne na kierunku filologia, językoznawstwo i informatyka, broniąc rozprawy poświęconej przetwarzaniu języka naturalnego. W 2024 r. uzyskała stopień doktora na podstawie rozprawy na temat konwergencji leksykalnej w dialogach polskich. Podczas studiów doktoranckich brała udział w licznych inicjatywach i projektach prowadzonych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Politechnikę Warszawską. W 2018 r. Karolina Jankowska brała udział w organizacji międzynarodowej konferencji Speech Prosody 2018 w Poznaniu. Uczestniczyła również w licznych konferencjach międzynarodowych, takich jak 49. Poznań Linguistic Meeting w 2019 r., Pacific Voice Conference w Krakowie w 2019 r., Linguistics Beyond and Within w Lublinie w 2021 r. oraz konferencjach krajowych, np. w XI i XII edycji Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej Językoznawstwa Język w Poznaniu. Karolina Jankowska była autorką i współautorką artykułów naukowych publikowanych w cenionych czasopismach, takich jak Investigationes Linguisticae, Lingua Posnaniensis, Elektronische Sprachsignalverarbeitung. Była również współautorką i redaktorką techniczną monografii Phonetic Convergence in Spoken Dialogues in View of Speech Technology Applications wydanej przez Akademicką Oficynę Wydawniczą EXIT w 2020 r. Za swoją pracę badawczą w zakresie konwergencji leksykalnej otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez CLARIN-PL (Common Language Resources & Technology Infrastructure Poland) dla doktorantów i młodych naukowców za najlepszą pracę badawczą w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych w listopadzie 2023 r. Karolina Jankowska od 2015 roku pracuje w firmie ITTI Sp. z o.o., która opiera się na tworzeniu oprogramowania oraz realizacji projektów RnD w ramach projektów Europejskich, w roli kierownika projektu. Od listopada 2023 r. Jankowska pełni funkcję przewodniczącej zarządu Polskiego Towarzystwa Fonetycznego.

dr Daria Hemmerling – Wiceprzewodnicząca

Daria Hemmerling jest adiunktem na Akademii Górniczo-Hutniczej w Polsce. Posiada tytuł doktora w dziedzinie kwantyfikacji jakości głosu i mowy do celów medycznych. W swoich badaniach koncentruje się na analizie różnych biomarkerów do analizy behawioralnej, monitorowania stanu zdrowia, wykrywania upośledzeń i monitorowania leczenia w oparciu o wizję komputerową, przetwarzanie głosu i algorytmy cyfrowego przetwarzania sygnałów. Jej główną specjalizacją jest rozwój oprogramowania wspierającego proces diagnostyczny i identyfikacja zmian w podejściu multimodalnym, które mogą być trudne do zaobserwowania przez niedoświadczonych lekarzy. Obecnie prowadzi 3 projekty, z których jeden dotyczy monitorowania i diagnozowania chorób neurodegeneracyjnych za pomocą czujników i systemów wyświetlania podłączonych do okularów rzeczywistości rozszerzonej. Inny projekt dotyczy analizy biosygnałów na potrzeby obliczeń afektywnych i haptyki w powietrzu. Ostatnio pracuje również nad biosygnałami do wykrywania niewydolności serca w oparciu o analizę twarzy i głosu. Otrzymała nagrodę Federal Assistance Award ufundowaną przez Departament Stanu USA, Agencję Nauki, Technologii i Badań w Singapurze, Ministerstwo Edukacji i Nauki w Polsce, polskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Polsce. Była również stypendystką w Ivey Business School w Kanadzie.

dr hab. Paweł Nowakowski – Wiceprzewodniczący

 

dr inż. Leszek Gajecki – Skarbnik

Doktor nauk technicznych-informatyka, praca „Modelowanie języka naturalnego (polskiego) dla potrzeb budowy systemu rozpoznawania mowy klasy LVCSR” (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, rok 2013). Praca została wyróżniona w Konkursie na najlepszą pracę dyplomową Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji-członka EurAI. Absolwent Informatyki (Politechnika Rzeszowska, rok 2006), student Master of Artificial Intelligence (Katholieke Universiteit Leuven w Belgii, rok 2005). Tam też wykonywał pracę magisterską „Speech Recognition with syllable-sized units” obronioną na Politechnice Rzeszowskiej. W roku 2006 odbył studencki staż asystencki w Katedrze Automatyki i Informatyki PRz (Zespoł Wizji Komputerowej i Optymalizacji). Brał udział w studiach doktoranckich AGH. Członek Polskiego Towarzystwa Fonetycznego. Prowadzi prace badawcze z zakresu rozpoznawania mowy i sztucznej inteligencji. Interesuje się także algorytmiką, programowaniem, elektroniką.

mgr Piotr Maleszewski – Sekretarz

Mgr Piotr Maleszewski jest badaczem w obszarze akustyki mowy, fonetyki, prozodii oraz syntezy mowy. Ukończył studia licencjackie na Wydziale Fizyki UAM, a następnie studia magisterskie na Wydziale Neofilologii, gdzie obecnie przygotowuje rozprawę doktorską. W 2020 roku, brał udział w projekcie badawczym realizowanym w konsorcjum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Straży Granicznej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. W latach 2020 do 2021, zaangażowany był w projekt Narodowego Centrum Nauki, który skupiał się na automatycznej analizie fonetycznej konwergencji w systemach technologii mowy. Aktualnie skupia swoje badania na wyznaczeniu normatywnych zmian w sygnale mowy podczas procesu starzenia się, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów akustycznych. Od 2023 roku, jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Fonetycznego.

dr inż. Stefan Brachmański – Członek zarządu