





Członkowie Honorowi
Statut
Polskiego Towarzystwa Fonetycznego
dr Karolina Jankowska – Przewodnicząca
ukończyła studia pierwszego stopnia na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku filologia, językoznawstwo i informatyka w 2015 r. oraz lingwistyka komputerowa w 2016 r. Tytuł magistra uzyskała w 2017 r. kończąc studia stacjonarne na kierunku filologia, językoznawstwo i informatyka, broniąc rozprawy poświęconej przetwarzaniu języka naturalnego. W 2024 r. uzyskała stopień doktora na podstawie rozprawy na temat konwergencji leksykalnej w dialogach polskich. Podczas studiów doktoranckich brała udział w licznych inicjatywach i projektach prowadzonych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Politechnikę Warszawską. W 2018 r. Karolina Jankowska brała udział w organizacji międzynarodowej konferencji Speech Prosody 2018 w Poznaniu. Uczestniczyła również w licznych konferencjach międzynarodowych, takich jak 49. Poznań Linguistic Meeting w 2019 r., Pacific Voice Conference w Krakowie w 2019 r., Linguistics Beyond and Within w Lublinie w 2021 r. oraz konferencjach krajowych, np. w XI i XII edycji Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej Językoznawstwa Język w Poznaniu. Karolina Jankowska była autorką i współautorką artykułów naukowych publikowanych w cenionych czasopismach, takich jak Investigationes Linguisticae, Lingua Posnaniensis, Elektronische Sprachsignalverarbeitung. Była również współautorką i redaktorką techniczną monografii Phonetic Convergence in Spoken Dialogues in View of Speech Technology Applications wydanej przez Akademicką Oficynę Wydawniczą EXIT w 2020 r. Za swoją pracę badawczą w zakresie konwergencji leksykalnej otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez CLARIN-PL (Common Language Resources & Technology Infrastructure Poland) dla doktorantów i młodych naukowców za najlepszą pracę badawczą w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych w listopadzie 2023 r. Karolina Jankowska od 2015 roku pracuje w firmie ITTI Sp. z o.o., która opiera się na tworzeniu oprogramowania oraz realizacji projektów RnD w ramach projektów Europejskich, w roli kierownika projektu. Od listopada 2023 r. Jankowska pełni funkcję przewodniczącej zarządu Polskiego Towarzystwa Fonetycznego.
dr Daria Hemmerling – Wiceprzewodnicząca
Daria Hemmerling jest adiunktem na Akademii Górniczo-Hutniczej w Polsce. Posiada tytuł doktora w dziedzinie kwantyfikacji jakości głosu i mowy do celów medycznych. W swoich badaniach koncentruje się na analizie różnych biomarkerów do analizy behawioralnej, monitorowania stanu zdrowia, wykrywania upośledzeń i monitorowania leczenia w oparciu o wizję komputerową, przetwarzanie głosu i algorytmy cyfrowego przetwarzania sygnałów. Jej główną specjalizacją jest rozwój oprogramowania wspierającego proces diagnostyczny i identyfikacja zmian w podejściu multimodalnym, które mogą być trudne do zaobserwowania przez niedoświadczonych lekarzy. Obecnie prowadzi 3 projekty, z których jeden dotyczy monitorowania i diagnozowania chorób neurodegeneracyjnych za pomocą czujników i systemów wyświetlania podłączonych do okularów rzeczywistości rozszerzonej. Inny projekt dotyczy analizy biosygnałów na potrzeby obliczeń afektywnych i haptyki w powietrzu. Ostatnio pracuje również nad biosygnałami do wykrywania niewydolności serca w oparciu o analizę twarzy i głosu. Otrzymała nagrodę Federal Assistance Award ufundowaną przez Departament Stanu USA, Agencję Nauki, Technologii i Badań w Singapurze, Ministerstwo Edukacji i Nauki w Polsce, polskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Polsce. Była również stypendystką w Ivey Business School w Kanadzie.
dr hab. Paweł Nowakowski – Wiceprzewodniczący
dr inż. Leszek Gajecki – Skarbnik
Doktor nauk technicznych-informatyka, praca „Modelowanie języka naturalnego (polskiego) dla potrzeb budowy systemu rozpoznawania mowy klasy LVCSR” (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, rok 2013). Praca została wyróżniona w Konkursie na najlepszą pracę dyplomową Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji-członka EurAI. Absolwent Informatyki (Politechnika Rzeszowska, rok 2006), student Master of Artificial Intelligence (Katholieke Universiteit Leuven w Belgii, rok 2005). Tam też wykonywał pracę magisterską „Speech Recognition with syllable-sized units” obronioną na Politechnice Rzeszowskiej. W roku 2006 odbył studencki staż asystencki w Katedrze Automatyki i Informatyki PRz (Zespoł Wizji Komputerowej i Optymalizacji). Brał udział w studiach doktoranckich AGH. Członek Polskiego Towarzystwa Fonetycznego. Prowadzi prace badawcze z zakresu rozpoznawania mowy i sztucznej inteligencji. Interesuje się także algorytmiką, programowaniem, elektroniką.
mgr Piotr Maleszewski – Sekretarz
Mgr Piotr Maleszewski jest badaczem w obszarze akustyki mowy, fonetyki, prozodii oraz syntezy mowy. Ukończył studia licencjackie na Wydziale Fizyki UAM, a następnie studia magisterskie na Wydziale Neofilologii, gdzie obecnie przygotowuje rozprawę doktorską. W 2020 roku, brał udział w projekcie badawczym realizowanym w konsorcjum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Straży Granicznej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. W latach 2020 do 2021, zaangażowany był w projekt Narodowego Centrum Nauki, który skupiał się na automatycznej analizie fonetycznej konwergencji w systemach technologii mowy. Aktualnie skupia swoje badania na wyznaczeniu normatywnych zmian w sygnale mowy podczas procesu starzenia się, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów akustycznych. Od 2023 roku, jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Fonetycznego.
dr inż. Stefan Brachmański – Członek zarządu